» Aktuality » Open-source Aliance byla partnerem letošní konference ISSS

Open-source Aliance byla partnerem letošní konference ISSS

Open-source Aliance na ISSS předvedla show i zaujala prezentacemi

Tento týden se Hradci Králové konala konference
Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS), kterou organizátoři v loňském roce museli vynechat. O to víc se od ní čekalo letos. Open-source Aliance na konferenci měla jeden z hlavních bloků, a to hodinový, jak jinak než věnovaný otevřenosti.

Blokem provázela Karkulka Červená a celý blok Aliance ladila trochu do pohádková. Ne že by snad open-source byla jen pohádka, ale prodírat se temným lesem otevřenosti je pro leckoho stále spíš z říše pohádek. Ale všechna vyprávění v bloku Aliance byla zcela reálná.

V úvodu Pavel Dovhomilja, předseda představenstva, představil Alianci a její aktivity a zmínil klíčové oblasti, jimž se chce Aliance věnovat. Od legislativního a právního rámce, přes architekturu až k opravdu otevřeným řešením. Jako jeden z nejsložitějších a zároveň již dost reálný příklad uvedl open-source spisovou službu, kterou jeden z členů Aliance vyvíjí (ta se mimochodem vůbec poprvé prezentovala také na ISSS a byl to jeden z taháků bloku o spisových službách). Kromě ESSL SpisUm jsou k dispozici ale i další řešení, některá jsou již známá a některá nikoliv. Zmínil i výhody OS ve veřejné správě, jako je větší veřejná kontrola, převyužitelnost a nebo otevřená integrace na další systémy.

Pak následovala prezentace Michala Rady, který mimo jiné představil projekt OPENCZEG což je jedna z výkladních skříní celé Open-source Aliance. Informoval účastníky, kde všude je otevřenost pro veřejnou správu povinností a co to pro úřady opravdu znamená. Narazil i na nutnost věnovat se otevřenosti nejen jako nasazování OS software, ale i při vztazích s dodavateli a při rozvoji architektury. Vůbec poprvé se v jeho prezentaci objevilo také desatero jak na otevřenost, které spolu s partnery připravil Pracovní výbor pro architekturu a eGovernment.

Ondrej Čurilla  ze společnosti HAVEL&PARTNERS, člena Aliance, pak za Pracovní výbor pro legislativu provedl posluchače a diváky zákoutími vendor-lockinu a nastínil, jak se postupně závislosti na dodavatelích mohou úřady zbavovat. Představil i jeden z mnoha výstupů Aliance a to vzorové požadavky a vzorová ustanovení k otevřenosti pro smlouvy s dodavateli.

Milan Špičuk ze společnosti ISFG pak ukázal pohled jednoho z aktivních členů Aliance. Kromě již zmíněné open-soudce spisové služby SpisUm hovořil i o možnostech dalších OS řešení, pro správu dokumentů, pro komunikaci a nebo třeba pro řešení otevřené integrace. Současný stav v ČR porovnal i se zkušenostmi ze zahraničí.

Celý blok pak uzavřela soutěž o košíček Karkulky Červené. Košík byl samozřejmě zcela otevřený a prázdný. Vyhrál ho účastník z MŽP, který správně odpověděl na otázku, které závazné architektonické zásady souvisí právě s OS a otevřeností. I po skončení bloku za našimi zástupci Aliance chodili účastníci konference a chválili jak styl, ale především obsah. Ten hezky vystihl jeden z účastníků, který řekl: “Je vidět, že ten open-source asi opravdu může dávat smysl.”

Díky organizátorům konference, serveru Živě a České televizi bylo možno shodou okolností také náš blok sledovat v živých streamech. Ale kdo nebyl v Hradci, ten prostě nebyl u toho a to je škoda. Rozhodně nás to utvrdila v tom, že naše společná alianční práce má smysl.

Více o konferenci na www.isss.cz

Audiozáznam a prezentace jsou ke shlédnutí zde.

  • Open-source Aliance – partner pro otevřenost VS, Pavel Dovhomilja, Open-source Aliance, z.s.
  • OPENCZEG – Otevřenost (nejen) v architektuře, Michal Rada, Open-source Aliance, z.s.,
  • Vendor lock-in ve veřejných zakázkách, Mgr. Ondrej Čurilla, HAVEL & PARTNERS s.r.o.
  • Jak koncipovat otevřená řešení pro veřejnou správu, Milan Špičuk, ISFG.
 

www.osaliance.cz
Švábova 772/18
15200 Praha 5 – Hlubočepy
email: info@osaliance.cz