» Aktuality » Připravili jsme první sadu požadavků na otevřenou integraci

Připravili jsme první sadu požadavků na otevřenou integraci

  • Otevřenost ve veřejných zakázkách je nutno nejen deklarovat, ale také realizovat.
  • Jako náhled první skupiny požadavků na VZ je připravena sada požadavků na otevřenou integraci
  • Již nyní tyto požadavky uvítají úřady pro úpravy stávajících vztahů s dodavateli

Jedním z nejčastějších problémů tzv. vendor lock-inu je oblast integrace. Úřady moc neví, jaké požadavky na otevírání integrace s proprietárním systémem na dodavatele mít. S tímto dotazem se na Open-source Alianci obrátilo již několik úřadů. Proto se zpracovaly vzorové požadavky na otevřenou integraci, které se již nyní mohou prakticky použít. Co přináší?

Otevřenost je hezká věc, ale její praktické naplňování už je pochopitelně o dost složitější. A proto Open-source Aliance v rámci´cíle 2.8 Informační koncepce ČR připravuje část vzorových požadavků na veřejné zakázky pro veřejné zadavatele, pochopitelně jde o požadavky týkající se otevřenosti. A přestože celý soubor těchto požadavků ještě není dokončen, urychleně se dopracovaly požadavky na otevřenou integraci. Důvodem je to, že i pro stávající dodávky ICT řešení a systémů je nezbytné otevírat integrace, tedy mít k dispozici otevřenou možnost napojení na tyto systémy pro další aplikace v úřadu.

Tato sada požadavků je nyní projednávána v rámci Aliance a jejich partnerů a je projednávána a diskutována s veřejnou správou. Sice tedy nejspíše do finální verze dozná drobných změn, ale nic zásadního to nebude. Proto vzhledem k aktuálním potřebám veřejné správy se aliance rozhodla tyto požadavky jako návrh zveřejnit již nyní touto cestou, aby úřady nemusely čekat na finální sadu všech požadavků k otevřenosti.

Na webu openczeg.cz přímo zde se můžete podívat do přehledné tabulky, která je exportem z náhledu z Katalogu požadavků na veřejné zakázky, kde jsme vybrali ty, které se týkají otevřené integrace.

www.osaliance.cz
Švábova 772/18
15200 Praha 5 – Hlubočepy
email: info@osaliance.cz